niedziela, 4 sierpnia 2013

Wielka Księga Pixeli #1 - Początek


Witam was w czymś, na co pewnie wiele osób czekało i głównie dla tego powstała ta strona. Witam w WIELKIEJ KSIĘDZE PIXELI ! 
Co w niej znajdziecie ? Znajdziecie w niej różne pomocne informacje, ciekawostki i rady które pomogą wam łatwiej zacząć tworzyć własne rzeczy z pixeli. To wszystko będzie dzielić się na kategorie np. podstawy, zaawansowane itp. aby było łatwiej rozpoznać od czego zacząć. Mam nadzieję, że te artykuły będą dla was pomocne i przydatne :)
Zapraszam do czytania !

Gdy zaczynacie swoją przygodę z pixelami, trzeba wiedzieć parę podstawowych informacji. 
Najważniejsza jest informacja w jakim programie to robić. Nie trzeba żadnych profesjonalnych rzeczy aby móc zacząć, a nawet jak dojdziecie do wprawy, to nie będziecie potrzebować nic więcej. Po prostu im lepszy program, tym łatwiej i wygodniej coś zrobić. Oto kilka z nich:
  • Paint - Jeden z najbardziej znanych programów do grafiki na świecie. Prawie każdy kto posiada windowsa go posiada. W nim można zrobić wszystko i przy odrobinie wprawy nie będziemy potrzebowali nic innego. Jeśli nie macie Painta, a koniecznie chcecie w nim tworzyć lub macie windows vista/7/itp. to ściągnijcie sobie wersję z XP lub starszą, bo te nowsze mają trochę przeszkadzających funkcji :C
  • Graphics Gale - Praktycznie najpopularniejszy program do Pixel artu. Większość posługuje się tylko nim. Ma wiele przydatnych funkcji i możliwości dostosowania interfejsu, i gdy się przyzwyczaicie to będziecie z niego zadowoleni. Jednym z atutów tego programu jest możliwość dostosowania palety kolorów. Ja korzystam z niego okazjonalnie, ale gdybym robił coś na większą skalę, to pewnie przesiadł bym się na niego. Ma wbudowaną możliwość robienia animacji. Sam w sobie jest darmowy, jednak jest możliwość kupienia wersji która ma więcej funkcji które większości nie są potrzebne lub mają odpowiedniki w innych programach :)
  • Gimp - Bardzo dobry darmowy program przewyższający photoshopa w stosunku cena - jakość. Ma tyle samo funkcji co on, a jest darmowy, a właśnie to jest plusem tego programu. Ale to, że jest darmowy nie oznacza, że jest zły. Jest równie dobry, a czasami nawet lepszy. Można w pełni skonfigurować sobie interfejs, a gdy nauczymy się jak to wszystko działa to ten program jest potężnym narzędziem do robienia wszystkiego czego zapragniemy. Można łatwo zmieniać odcienie kolorów, a to jest bardzo ważne w robieniu kolorowych pixel artów.
  • Aseprite - Jeden z mniej znanych programów, jednak posiadających bardzo ciekawe funkcje. Bardzo dobry do animacji przez funkcje przenikania poprzednich klatek, przez co łatwo zrobić dokładną animację. Aktualnie ma sporo błędów, jednak jeśli będzie dokończony, to może być ciekawą alternatywą.
  • Photoshop - Popularne narzędzie do grafiki i najdroższe z nich wszystkich. Ma ogrom niepotrzebnych funkcji. Głównie dla profesjonalistów. Jedynym plusem przewyższającym ten program nad powyższymi programami jest to, że posiada masę pluginów do pixel artu. Możemy po zainstalowaniu takiego od razu zrobić budynek izometryczny itp. Niestety najczęściej takie pluginy są płatne. Jeżeli posiadasz ten program, to tylko wychodzi na twoją korzyść, ale dla osób które mają co robić ze swoimi pieniędzmi to nie polecam :)
  • Inne programy do grafiki - praktycznie każdy program do grafiki nadaje się do pixel artu. Niektóre są lepsze, niektóre gorsze, ale to wszystko zależy od naszych upodobań i tego co nam potrzeba. Najważniejszą cechą programu którego będziemy używać jest to, jak wygodnie nam się w nim pracuje. Im wygodniej, tym lepiej ! 
Jeżeli już zaopatrzyliście się w odpowiedni program, to powinniście wiedzieć ostatnią i najważniejszą rzecz, bo bez tego nawet najlepszy program wam nie pomoże. Potrzeba wam masę cierpliwości i chęci, żeby cokolwiek wam się udało. Nie potrzeba mieć talentu, bo jeżeli macie ogromną cierpliwość, to nawet przewyższycie tych, co mają ogromny talent ale mało cierpliwości. To nie jest rysowanie na papierze w którym rysuje się różne kształty. Tutaj stawia się pixel po pixelu i często godzinami poprawia się malutki fragment aby wyszedł jak najlepiej. Nie bójcie się, wszystko da się osiągnąć, wystarczy tylko chcieć i poświęcić na to czas ! Jeżeli jesteście na to przygotowani, to zapraszam do kolejnych części Wielkiej Księgi Pixeli !

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Napisz co o tym myślisz ! Pamiętaj, zachowaj kulturę w pisaniu :)